Plugins - Akismet - Stable (latest release) - en to nl translation catalogue (188 entries)

en: Comment discarded.
nl: Reactie verwijderd.

en: This site's API key is hardcoded and cannot be deleted.
nl: De API sleutel van deze site is hard gecodeerd en kan niet verwijderd worden.

en: The value provided is not a valid and registered API key.
nl: De ingevulde waarde is niet een geldige en geregistreerde API sleutel.

en: This site's API key is hardcoded and cannot be changed via the API.
nl: De API sleutel van deze site is hard gecodeerd en kan niet veranderd worden via de API.

en: The time period for which to retrieve stats. Options: 60-days, 6-months, all
nl: De periode wanneer de statistieken worden opgehaald. Opties: 60 dagen, 6 maanden, altijd.

en: If true, show the number of approved comments beside each comment author in the comments list page.
nl: Als waar, toon het aantal goedgekeurde reacties naast iedere reactie-auteur op de reactie overzichtspagina

en: If true, Akismet will automatically discard the worst spam automatically rather than putting it in the spam folder.
nl: Indien waar, zal Akismet automatisch de ergste spam verwijderen in plaats van het in de spamfolder te plaatsen.

en: A 12-character Akismet API key. Available at akismet.com/get/
nl: Een 12-karakter Akismet API sleutel. Beschikbaar op akismet.com/get/

en: Your site can&#8217;t connect to the Akismet servers.
nl: Je site kan niet verbinden met de Akismet servers.

en: An Akismet API key has been defined in the %s file for this site.
nl: Een Akismet API-sleutel is gedefinieerd in het %s bestand voor deze site.

en: Manual Configuration
nl: Handmatige configuratie

en: On this page, you are able to update your Akismet settings and view spam stats.
nl: Op deze pagina ben je in staat om je Akismet instellingen te veranderen en je spamstatistieken te bekijken.

note: Description of the plugin/theme
en: Used by millions, Akismet is quite possibly the best way in the world to <strong>protect your blog from spam</strong>. It keeps your site protected even while you sleep. To get started: activate the Akismet plugin and then go to your Akismet Settings page to set up your API key.
nl: Met miljoenen gebruikers is Akismet de beste manier om je <strong>blog te beschermen tegen spam</strong>. Het houdt je site beschermd zelfs terwijl je slaapt. Om te beginnen: activeer de Akismet plugin en ga dan naar je Akismet instellingen-painga om je API-sleutel te verkrijgen.

en: Akismet Settings
nl: Akismet instellingen

en: Connect with API key
nl: Verbinden met API-sleutel

en: (What is an API key?)
nl: (Wat is een API-sleutel?)

en: Or enter an API key
nl: Of voer een API-sleutel in

en: Or sign up with a different email address
nl: Of registreer met een ander e-mailadres

en: You are connected as %s.
nl: Je bent verbonden als %s.

en: Connect with Jetpack
nl: Verbind met Jetpack

en: Use your Jetpack connection to activate Akismet.
nl: Gebruik je Jetpack verbinding om Akismet te activeren.

en: Connect via Jetpack
nl: Verbind via Jetpack

en: Select one of the options below to get started.
nl: Kies een van de opties hieronder om te beginnen.

en: Eliminate spam from your site
nl: Elimineer spam van je site.

en: Would you like to <a href="%s">check pending comments</a>?
nl: Wil je <a href="%s">reacties in afwachting controleren</a>?

en: Akismet is now protecting your site from spam. Happy blogging!
nl: Akismet beschermt je site nu tegen spam. Veel plezier met bloggen!

en: Set up your Akismet account
nl: Configureer je Akismet account

en: Detailed Stats
nl: Gedetailleerde statistieken

en: Statistics
nl: Statistieken

en: Used by millions, Akismet is quite possibly the best way in the world to <strong>protect your blog from spam</strong>. It keeps your site protected even while you sleep. To get started, just go to <a href="admin.php?page=akismet-key-config">your Akismet Settings page</a> to set up your API key.
nl: Met miljoenen gebruikers is Akismet de beste manier om je <strong>blog te beschermen tegen spam</strong>. Het houdt je site beschermd zelfs terwijl je slaapt. Om te beginnen: activeer de Akismet plugin en ga dan naar <a href="admin.php?page=akismet-key-config">je Akismet instellingen-painga</a> om je API sleutel te verkrijgen.

en: Used by millions, Akismet is quite possibly the best way in the world to <strong>protect your blog from spam</strong>. Your site is fully configured and being protected, even while you sleep.
nl: Met miljoenen gebruikers is Akismet de beste manier om je <strong>blog te beschermen tegen spam</strong>. Je site os volledig geconfigureerd en beschermd, zelfs terwijl je slaapt.

en: %s comment was caught as spam. | %s comments were caught as spam.
nl[0]: %s reactie is als spam opgevangen.
nl[1]: %s comments zijn als spam opgevangen.

en: No comments were caught as spam.
nl: Geen reacties zijn als spam opgevangen.

en: Akismet checked %s comment. | Akismet checked %s comments.
nl[0]: Akismet heeft %s reactie gecontroleerd.
nl[1]: Akismet heeft %s reacties gecontroleerd.

en: There were no comments to check. Akismet will only check comments in the Pending queue.
nl: Er zijn geen reacties om te controleren. Akismet controleert alleen reacties in afwachting.

en: Checking for Spam
nl: Aan het controleren voor spam

en: Comment not found.
nl: Reactie niet gevonden.

en: %d comment could not be checked. | %d comments could not be checked.
nl[0]: %d reactie kon niet gecontroleerd worden.
nl[1]: %d reacties konden niet gecontroleerd worden.

en: %d comment moved to Spam. | %d comments moved to Spam.
nl[0]: %d reactie verplaatst naar Spam.
nl[1]: %d reacties verplaatst naar Spam.

en: Processed %d comment. | Processed %d comments.
nl[0]: %d reactie verwerkt.
nl[1]: %d reacties verwerkt.

en: Comment #%d could not be checked.
nl: Reactie #%d kon niet gecontroleerd worden.

en: Failed to connect to Akismet.
nl: Verbinden met Akismet is mislukt.

en: Comment #%d is not spam.
nl: Reactie #%d is geen spam.

en: Comment #%d is spam.
nl: Reactie #%d is spam.

en: %s missed spam | %s missed spam
nl[0]: %s gemiste spam
nl[1]: %s gemiste spam

en: Log in or sign up now.
nl: Login of registreer nu.

en: Already have your key? Enter it here.
nl: Heb je al een API sleutel? Voer hem hier in.

en: Sign up with a different email address
nl: Registreer met een ander e-mailadres

en: Choose this option to use Akismet independently of your Jetpack connection.
nl: Gebruik deze optie om Akismet te gebruiken zonder Jetpack verbinding.

en: You don&#8217;t have an Akismet plan.
nl: Je hebt geen Akismet pakket.

en: Your Akismet subscription is suspended.
nl: Je Akismet abonnement is gestopt.

en: Your Akismet plan has been cancelled.
nl: Je Akismet abonnement is geannuleerd.

en: We cannot process your payment. Please <a href="%s" target="_blank">update your payment details</a>.
nl: We konden je betaling niet verwerken. <a href="%s" target="_blank">werk je betalingsgegevens bij</a>.

en: Please update your payment information.
nl: Werk je betalingsgegevens hieronder bij.

en: <strong>Almost done</strong> - configure Akismet and say goodbye to spam
nl: <strong>Bijna klaar</strong> - configureer Akismet en zeg dag tegen spam

en: Akismet has saved you %d minute! | Akismet has saved you %d minutes!
nl[0]: Akismet heeft je %d minuut bespaard.
nl[1]: Akismet heeft je %d minuten bespaard.

en: Akismet has saved you %d hour! | Akismet has saved you %d hours!
nl[0]: Akismet heeft je %d uur bespaard.
nl[1]: Akismet heeft je %d uren bespaard.

en: Akismet has saved you %s day! | Akismet has saved you %s days!
nl[0]: Akismet heeft je %s dag bespaard.
nl[1]: Akismet heeft je %s dagen bespaard.

en: Akismet filters out spam, so you can focus on more important things.
nl: Akismet filtert spam zodat jij kunt focussen op belangrijkere dingen.

en: To continue your service, <a href="%s" target="_blank">upgrade to an Enterprise subscription</a>, which covers an unlimited number of sites.
nl: Om verder te gaan, <a href="%s" target="_blank">upgrade naar een Enterprise abonnement</a>, zodat je de mogelijkheid hebt om ongelimiteerde sites te beheren.

en: Your Pro subscription allows the use of Akismet on only one site. Please <a href="%s" target="_blank">purchase additional Pro subscriptions</a> or upgrade to an Enterprise subscription that allows the use of Akismet on unlimited sites.
nl: Met je Pro abonnement kan je maar één website koppelen aan Akismet. Upgrade naar een Enterprise abonnement of  <a href="%s" target="_blank">koop een bijkomend Pro abonnement</a> zodat je Akismet op ongelimiteerde sites kan gebruiken.

en: The connection to akismet.com could not be established. Please refer to <a href="%s" target="_blank">our guide about firewalls</a> and check your server configuration.
nl: De verbinding met akismet.com kan niet tot stand worden gebracht. Raadpleeg <a href="%s" target="_blank">onze documentatie over firewalls</a> en controleer je serverconfiguratie.

en: The API key you entered could not be verified.
nl: De sleutel die je hebt ingevoerd kon niet worden gecontroleerd.

en: Your API key is no longer valid. Please enter a new key or contact support@akismet.com.
nl: De API-sleutel is niet langer geldig. Voer een nieuwe sleutel in of neem contact op met: support@akismet.com.

en: Please <a href="%s" target="_blank">contact our support team</a> with any questions.
nl: Bij vragen kan je <a href="%s" target="_blank">het support team</a> benaderen.

en: In 2012, Akismet began using subscription plans for all accounts (even free ones). A plan has not been assigned to your account, and we&#8217;d appreciate it if you&#8217;d <a href="%s" target="_blank">sign into your account</a> and choose one.
nl: In 2012 is Akismet begonnen met abonnementen voor alle accounts. Volgens onze gegevens is er geen abonnement aan je account gekoppeld. We stellen het op prijs dat je <a href="%s" target="_blank">met je account gaat inloggen</a> en een abonnement kiest.

en: All systems functional.
nl: Alle systemen functioneren.

en: Enabled.
nl: Ingeschakeld.

en: Akismet encountered a problem with a previous SSL request and disabled it temporarily. It will begin using SSL for requests again shortly.
nl: Akismet is een probleem met een eerder SSL verzoek tegengekomen en heeft dit tijdelijk uitgeschakeld. Het gebruik van SSL voor verzoeken zal vanzelf weer worden ingeschakeld.

en: Temporarily disabled.
nl: Tijdelijk uitgeschakeld.

en: Your Web server cannot make SSL requests; contact your Web host and ask them to add support for SSL requests.
nl: Je webserver kan geen SSL verzoeken doen; neem contact op met je webhoster en vraag hen ondersteuning voor SSL verzoeken toe te voegen.

en: Disabled.
nl: Uitgeschakeld.

en: SSL Status
nl: SSL status

en: This comment was reported as not spam.
nl: Deze reactie is gerapporteerd als geen spam.

en: This comment was reported as spam.
nl: Deze reactie is gerapporteerd als spam.

en: (undo)
nl: (ongedaan maken)

en: URL removed
nl: URL verwijderd

en: Removing...
nl: Verwijderen...

en: Settings
nl: Instellingen

en: Re-adding...
nl: Opnieuw toevoegen...

en: Overview
nl: Overzicht

en: Akismet Setup
nl: Akismet-instellingen

en: On this page, you are able to set up the Akismet plugin.
nl: Op deze pagina kun je de Akismet-plugin instellen.

en: New to Akismet
nl: Nieuw bij Akismet

en: You need to enter an API key to activate the Akismet service on your site.
nl: Je hebt een API-sleutel nodig om de Akismet-service te activeren op je site.

en: Enter an API Key
nl: API-sleutel invoeren

en: Sign up for an account on %s to get an API Key.
nl: Je aanmelden voor een account op %s om een API-sleutel te krijgen.

en: If you already have an API key
nl: Als je al een API-sleutel hebt

en: Copy and paste the API key into the text field.
nl: De API-sleutel knippen en plakken in het tekstveld.

en: Click the Use this Key button.
nl: Klik op de knop 'Deze sleutel gebruiken'.

en: Akismet Stats
nl: Akismet-statistieken

en: On this page, you are able to view stats on spam filtered on your site.
nl: Op deze pagina kun je statistieken zien over de spam die weggefilterd is op je site.

en: Akismet Configuration
nl: Akismet-instellingen

en: API Key
nl: API-sleutel

en: Enter/remove an API key.
nl: API-sleutel invoeren of verwijderen.

en: Comments
nl: Reacties

en: Show the number of approved comments beside each comment author in the comments list page.
nl: Het aantal toegestane reacties tonen naast elke reactie-auteur op de reactie-overzichtspagina.

en: Choose to either discard the worst spam automatically or to always put all spam in spam folder.
nl: Kies ervoor om automatisch de ergste spam te verwijderen of om deze altijd in de spam-map te stoppen.

en: Strictness
nl: Striktheid

en: Subscription Type
nl: Abonnementstype

en: The subscription status - active, cancelled or suspended
nl: Abonnementstatus - actief, geannuleerd of geschorst

en: The Akismet subscription plan
nl: Het Akismet-abonnementsplan

en: Akismet FAQ
nl: Akismet-FAQ

en: For more information:
nl: Voor meer informatie:

en: Akismet Support
nl: Akismet-ondersteuning

en: Cheatin&#8217; uh?
nl: Aan het valsspelen?

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comment</a>. | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comments</a>.
nl[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> heeft je site beschermd tegen <a href="%2$s">%3$s spamreactie</a>.
nl[1]: <a href="%1$s">Akismet</a> heeft je site beschermd tegen <a href="%2$s">%3$s spamreacties</a>.

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comment already.  | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comments already.
nl[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> heeft je site beschermd tegen %2$s spamreactie.
nl[1]: <a href="%1$s">Akismet</a> heeft je website al beschermd voor %2$s spamreacties.

en: <a href="%s">Akismet</a> blocks spam from getting to your blog.
nl: <a href="%s">Akismet</a> zorgt voor het blokkeren van spam op je site.

en: There&#8217;s <a href="%2$s">%1$s comment</a> in your spam queue right now. | There are <a href="%2$s">%1$s comments</a> in your spam queue right now.
nl[0]: Er is nu <a href="%2$s">%1$s reactie</a> in je spam-wachtrij.
nl[1]: Er zijn nu <a href="%2$s">%1$s reacties</a> in je spam-wachtrij.

en: There&#8217;s nothing in your <a href='%s'>spam queue</a> at the moment.
nl: Er staat niets in de <a href='%s'>spam-wachtrij</a> op dit moment.

en: Akismet re-checked and cleared this comment.
nl: Akismet heeft deze reactie opnieuw gecontroleerd en goedgekeurd.

en: Akismet re-checked and caught this comment as spam.
nl: Akismet heeft deze reactie opnieuw gecontroleerd en gemarkeerd als spam.

en: Check for Spam
nl: Op spam controleren

en: Akismet was unable to recheck this comment (response: %s).
nl: Akismet kon deze reactie niet opnieuw controleren (antwoord: %s).

en: Flagged as spam by Akismet
nl: Door Akismet als spam gemarkeerd

en: Awaiting spam check
nl: In afwachting van spam-controle

en: Flagged as spam by %s
nl: Gemarkeerd als spam door %s

en: Cleared by Akismet
nl: Goedgekeurd door Akismet

en: Un-spammed by %s
nl: Ontspamd door %s

en: %s approved | %s approved
nl[0]: %s goedgekeurd
nl[1]: %s goedgekeurd

en: History
nl: Geschiedenis

en: View comment history
nl: Reactiegeschiedenis bekijken

en: Please check your <a href="%s">Akismet configuration</a> and contact your web host if problems persist.
nl: De <a href="%s">Akismet-configuratie</a> controleren en contact opnemen met de hosting provider als het probleem blijft bestaan.

en: %s ago
nl: %s geleden

en: Cleaning up spam takes time.
nl: Opruimen van spam duurt even.

en: Akismet Widget
nl: Akismet-widget

en: Display the number of spam comments Akismet has caught
nl: Toon het aantal reacties dat door Akismet is gemarkeerd als spam

en: Title:
nl: Titel:

en: Spam Blocked
nl: Spam geblokkeerd

en: <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong> | <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong>
nl[0]: <strong class="count">%1$s spam</strong> reactie geblokkeerd door <strong>Akismet</strong>
nl[1]: <strong class="count">%1$s spam</strong> reacties geblokkeerd door <strong>Akismet</strong>

en: Akismet caught this comment as spam.
nl: Akismet heeft deze reactie gemarkeerd als spam.

en: Comment status was changed to %s
nl: Reactiestatus is gewijzigd in %s

en: Akismet cleared this comment.
nl: Akismet heeft deze reactie goedgekeurd.

en: Comment was caught by wp_blacklist_check.
nl: Reactie is gemarkeerd door wp_blacklist_check.

en: Akismet was unable to check this comment (response: %s) but will automatically retry later.
nl: Akismet kon deze reactie niet controleren (antwoord: %s), maar probeert dit automatisch opnieuw.

en: %1$s changed the comment status to %2$s.
nl: %1$s heeft de status van de reactie veranderd naar %2$s.

en: %s reported this comment as spam.
nl: %s rapporteerde deze reactie als spam.

en: %s reported this comment as not spam.
nl: %s rapporteerde deze reactie als geen spam.

en: Akismet caught this comment as spam during an automatic retry.
nl: Akismet heeft deze reactie als spam gemarkeerd tijdens een automatisch identificatie.

en: Akismet cleared this comment during an automatic retry.
nl: Akismet heeft deze reactie goedgekeurd tijdens een automatische opschoning.

en: Please <a href="%1$s">upgrade WordPress</a> to a current version, or <a href="%2$s">downgrade to version 2.4 of the Akismet plugin</a>.
nl: <a href="%1$s">WordPress bijwerken</a> naar een recente versie, of <a href="%2$s">ga terug naar versie 2.4 van de Akismet-plugin</a>.

en: Akismet %s requires WordPress %s or higher.
nl: Akismet %s vereist WordPress %s of nieuwer.

en: Spam blocked | Spam blocked
nl[0]: Spam geblokkeerd

en: Past six months
nl: Afgelopen zes maanden

en: All time
nl: Allertijden

en: Accuracy
nl: Accuraatheid

en: Show approved comments
nl: Goedgekeurde reacties tonen

en: Show the number of approved comments beside each comment author
nl: Het aantal toegestane reacties tonen naast elke reactie-auteur.

en: Akismet anti-spam strictness
nl: Akismet-antispam-striktheid

en: Silently discard the worst and most pervasive spam so I never see it.
nl: Stilletjes de ergste en vervelendste spam verwijderen zodat ik het nooit hoef te zien.

en: Always put spam in the Spam folder for review.
nl: Altijd spam in de spam-map plaatsen voor beoordeling.

en: Spam in the <a href="%1$s">spam folder</a> older than 1 day is deleted automatically. | Spam in the <a href="%1$s">spam folder</a> older than %2$d days is deleted automatically.
nl[0]: Spam ouder dan 1 dag in de <a href="%1$s">spam map</a> wordt automatisch verwijderd.
nl[1]: Spam ouder dan %2$d dagen in de <a href="%1$s">spam map</a> wordt automatisch verwijderd.

en: Note:
nl: Notitie:

en: Cancelled
nl: Geannuleerd

en: Save Changes
nl: Wijzigingen opslaan

en: Disconnect this account
nl: Dit account ontkoppelen

en: Suspended
nl: Opgeheven

en: No Subscription Found
nl: Geen abonnement gevonden

en: Missing
nl: Ontbrekend

en: Next Billing Date
nl: Volgende facturatiedatum

en: Active
nl: Actief

en: Upgrade
nl: Upgraden

en: Change
nl: Wijzig

en: Akismet has detected a problem.
nl: Akismet heeft een probleem gedetecteerd.

en: Some comments have not yet been checked for spam by Akismet. They have been temporarily held for moderation and will automatically be rechecked later.
nl: Enkele reacties zijn nog niet door Akismet gecontroleerd op spam. Deze zijn tijdelijk vastgehouden voor controle en zullen later automatisch opnieuw gecontroleerd worden.

en: Akismet Error Code: %s
nl: Akismet foutcode: %s

note: translators: the placeholder is a clickable URL that leads to more information regarding an error code.
en: For more information: %s
nl: Voor meer informatie: %s

en: Your web host or server administrator has disabled PHP&#8217;s <code>gethostbynamel</code> function.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet&#8217;s system requirements</a>.
nl: Je hosting provider of serverbeheerder heeft de <code>gethostbynamel</code>-functies van PHP uitgeschakeld.  <strong>Akismet kan niet correct functioneren totdat dit gerepareerd is.</strong> Neem contact op met de webhoster of firewall-beheerder en geef <a href="%s" target="_blank">deze informatie over de systeemeisen van Akismet.</a>.

en: Network functions are disabled.
nl: Netwerkfuncties zijn uitgeschakeld.

en: Your firewall may be blocking Akismet from connecting to its API. Please contact your host and refer to <a href="%s" target="_blank">our guide about firewalls</a>.
nl: Mogelijk blokkeert de firewall Akismet om te verbinden met de API. Neem contact op met de hosting provider en verwijs naar <a href="%s" target="_blank">onze documentatie over firewalls</a>.

en: Please visit your <a href="%s" target="_blank">Akismet account page</a> to reactivate your subscription.
nl: Ga naar de <a href="%s" target="_blank">Akismet-accountpagina</a> om je abonnement opnieuw te activeren.

en: Please contact <a href="%s" target="_blank">Akismet support</a> for assistance.
nl: Neem contact op met <a href="%s" target="_blank">Akismet support</a> voor ondersteuning.

en: You can help us fight spam and upgrade your account by <a href="%s" target="_blank">contributing a token amount</a>.
nl: Je kunt ons helpen spam te bestrijden door upgraden van je account en <a href="%s" target="_blank">een klein bedrag bij te dragen</a>.

en: There is a problem with your API key.
nl: Er is een probleem met je API-sleutel.

en: The key you entered is invalid. Please double-check it.
nl: De sleutel die je hebt ingevoerd is ongeldig. Controleer hem nog eens.

en: You&#8217;re using your Akismet key on more sites than your Pro subscription allows.
nl: Je gebruikt de Akismet-sleutel op meer sites dan het Pro-abonnement is toegestaan.

en: You&#8217;re using Akismet on far too many sites for your Pro subscription.
nl: Je gebruikt Akismet op teveel sites voor je Pro-abonnement.

en: Connected via Jetpack
nl: Gekoppeld via Jetpack

en: Reactivate Akismet
nl: Akismet heractiveren

en: Your subscription for %s is cancelled.
nl: Je abonnement voor %s is geannuleerd.

en: Your subscription for %s is suspended.
nl: Je abonnement voor %s is geschorst.

en: No worries! Get in touch and we&#8217;ll sort this out.
nl: Geen zorgen! Neem contact op en we zorgen dat het goed komt.

en: Contact Akismet support
nl: Contact opnemen met Akismet-support

en: Activate Akismet
nl: Akismet activeren

en: Get your API key
nl: Je API-sleutel verkrijgen

en: Remove this URL
nl: Deze URL verwijderen

en: Comment History
nl: Reactiehistorie
