Plugins - Akismet - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (180 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: Used by millions, Akismet is quite possibly the best way in the world to <strong>protect your blog from spam</strong>. It keeps your site protected even while you sleep. To get started: activate the Akismet plugin and then go to your Akismet Settings page to set up your API key.
ja_JP: 何百万もの利用実績がある Akismet は<strong>あなたのブログをスパムから保護する</strong>最良の方法といえるでしょう。あなたが眠りについている時間でさえ、Akismet は常時サイトを守り続けます。始めるのは簡単。Akismet プラグインを有効化したら設定ページで API キーを設定するだけです。

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: Akismet Anti-Spam
ja_JP: Akismet Anti-Spam (アンチスパム)

en: Akismet Settings
ja_JP: Akismet 設定

en: Connect with API key
ja_JP: API キーを使って接続する

en: (What is an API key?)
ja_JP: (API キーとは何ですか?)

en: Or enter an API key
ja_JP: または API キーを入力する

en: Or sign up with a different email address
ja_JP: または別のメールアドレスでサインアップする

en: You are connected as %s.
ja_JP: あなたは %s として接続しています。

en: Connect with Jetpack
ja_JP: Jetpack と連携する

en: Use your Jetpack connection to activate Akismet.
ja_JP: Jetpack 連携を利用して Akismet を有効化する。

en: Connect via Jetpack
ja_JP: Jetpack 経由で連携

en: Select one of the options below to get started.
ja_JP: 次のオプションからひとつを選択して始めましょう。

en: Eliminate spam from your site
ja_JP: あなたのサイトからスパムを一掃

en: Would you like to <a href="%s">check pending comments</a>?
ja_JP: <a href="%s">保留中のコメント</a> を確認しますか ?

en: Akismet is now protecting your site from spam. Happy blogging!
ja_JP: Akismet は現在サイトをスパムから保護しています。ブログをお楽しみください。

en: Set up your Akismet account
ja_JP: Akismet アカウントを設定

en: Detailed Stats
ja_JP: 詳しい統計情報

en: Statistics
ja_JP: 統計情報

en: Used by millions, Akismet is quite possibly the best way in the world to <strong>protect your blog from spam</strong>. It keeps your site protected even while you sleep. To get started, just go to <a href="admin.php?page=akismet-key-config">your Akismet Settings page</a> to set up your API key.
ja_JP: 何百万もの利用実績がある Akismet は<strong>あなたのブログをスパムから保護する</strong>最良の方法といえるでしょう。あなたが眠りについている時間でさえ、Akismet は常時サイトを守り続けます。始めるには、<a href="admin.php?page=akismet-key-config">Akismet 設定ページ</a>に移動してあなたの API キーを設定しましょう。

en: Used by millions, Akismet is quite possibly the best way in the world to <strong>protect your blog from spam</strong>. Your site is fully configured and being protected, even while you sleep.
ja_JP: 何百万もの利用実績がある Akismet は<strong>あなたのブログをスパムから保護する</strong>最良の方法といえるでしょう。このサイトでの設定は完了しており Akismet が常時保護しています。

en: %s comment was caught as spam. | %s comments were caught as spam.
ja_JP[0]: %s件のコメントがスパムとして捕獲されました。

en: No comments were caught as spam.
ja_JP: スパムとして捕捉したコメントはありません。

en: Akismet checked %s comment. | Akismet checked %s comments.
ja_JP[0]: Akismet は%s件のコメントをチェックしました。

en: There were no comments to check. Akismet will only check comments in the Pending queue.
ja_JP: チェックするコメントはありませんでした。Akismetは保留中キュー内のコメントのみをチェックします。

en: Checking for Spam
ja_JP: スパムのチェック中

en: Comment not found.
ja_JP: コメントが見つかりません。

en: %d comment could not be checked. | %d comments could not be checked.
ja_JP[0]: %d件のコメントがチェックできませんでした。

en: %d comment moved to Spam. | %d comments moved to Spam.
ja_JP[0]: %d件のコメントをスパムとして処理しました。

en: Processed %d comment. | Processed %d comments.
ja_JP[0]: %d件のコメントを処理しました。

en: Comment #%d could not be checked.
ja_JP: コメント #%d をチェックできませんでした。

en: Failed to connect to Akismet.
ja_JP: Akismet との接続に失敗しました。

en: Comment #%d is not spam.
ja_JP: コメント #%d はスパムではありません。

en: Comment #%d is spam.
ja_JP: コメント #%d はスパムです。

en: %s false positive | %s false positives
ja_JP[0]: %s件の誤判定

en: %s missed spam | %s missed spam
ja_JP[0]: %s件のスパム見落とし

en: Log in or sign up now.
ja_JP: ログインまたは今すぐ登録しましょう。

en: Already have your key? Enter it here.
ja_JP: すでにキーをお持ちの場合はここに入力してください。

en: Sign up with a different email address
ja_JP: 他のメールアドレスで登録

en: Choose this option to use Akismet independently of your Jetpack connection.
ja_JP: Jetpack 連携と独立して Akismet を使用するにはこのオプションを選択してください。

en: You don&#8217;t have an Akismet plan.
ja_JP: 現在ご利用中の Akismet プランはありません。

en: Your Akismet subscription is suspended.
ja_JP: Akismet のサブスクリプションは停止中です。

en: Your Akismet plan has been cancelled.
ja_JP: Akismet プランを取り消しました。

en: We cannot process your payment. Please <a href="%s" target="_blank">update your payment details</a>.
ja_JP: お支払いを処理できません。<a href="%s" target="_blank">お支払い情報を更新</a>してください。

en: Please update your payment information.
ja_JP: お支払い情報を更新してください。

en: <strong>Almost done</strong> - configure Akismet and say goodbye to spam
ja_JP: <strong>もうすぐ完了です</strong> - Akismet を設定してスパムにサヨナラしましょう

en: Akismet has saved you %d minute! | Akismet has saved you %d minutes!
ja_JP[0]: Akismet は合計%d分を節約しました。

en: Akismet has saved you %d hour! | Akismet has saved you %d hours!
ja_JP[0]: Akismet は合計%d時間を節約しました。

en: Akismet has saved you %s day! | Akismet has saved you %s days!
ja_JP[0]: Akismet は合計%d日を節約しました。

en: Akismet filters out spam, so you can focus on more important things.
ja_JP: Akismet はスパムをフィルターし、あなたがもっと重要なことに集中できるようにします。

en: To continue your service, <a href="%s" target="_blank">upgrade to an Enterprise subscription</a>, which covers an unlimited number of sites.
ja_JP: サービスを引き続き使うには、無制限のサイトで使える <a href="%s" target="_blank">Enterprise プランへアップグレードしてください</a>。

en: Your Pro subscription allows the use of Akismet on only one site. Please <a href="%s" target="_blank">purchase additional Pro subscriptions</a> or upgrade to an Enterprise subscription that allows the use of Akismet on unlimited sites.
ja_JP: あなたの Pro プランは1サイトのみで利用可能です。<a href="%s" target="_blank">追加の Pro プランを購入する</a>か、無制限のサイトで Akismet を利用できる Enterprise プランへアップグレードしてください。

en: The connection to akismet.com could not be established. Please refer to <a href="%s" target="_blank">our guide about firewalls</a> and check your server configuration.
ja_JP: akismet.com への接続が確立できませんでした。<a href="%s" target="_blank">ファイアウォールについてのガイド</a>を参照し、サーバの設定を確認してください。

en: The API key you entered could not be verified.
ja_JP: 入力された API キーを認証できませんでした。

en: Your API key is no longer valid. Please enter a new key or contact support@akismet.com.
ja_JP: API キーの有効期限が切れています。新しいキーを入力するか、support@akismet.com へご連絡ください。

en: Please <a href="%s" target="_blank">contact our support team</a> with any questions.
ja_JP: 質問があれば<a href="%s" target="_blank">サポートチーム</a>へ連絡してください。

en: In 2012, Akismet began using subscription plans for all accounts (even free ones). A plan has not been assigned to your account, and we&#8217;d appreciate it if you&#8217;d <a href="%s" target="_blank">sign into your account</a> and choose one.
ja_JP: 2012年以降、Akismet は (無料を含む) すべてのアカウントでプラン形式のサブスクリプションを採用しました。アカウントにまだプランが割り当てられていませんので、<a href="%s" target="_blank">ログイン</a>してプランを選択していただけると幸いです。

en: All systems functional.
ja_JP: 全てのシステムは機能しています。

en: Enabled.
ja_JP: 有効化済み。

en: Akismet encountered a problem with a previous SSL request and disabled it temporarily. It will begin using SSL for requests again shortly.
ja_JP: Akismet は以前の SSL リクエストで問題に直面し、一時的に無効化しました。リクエストでの SSL の使用は直ちに再開されます。

en: Temporarily disabled.
ja_JP: 一時的に無効化済み。

en: Your Web server cannot make SSL requests; contact your Web host and ask them to add support for SSL requests.
ja_JP: お使いの Web サーバは SSL リクエストを発行することができません。ウェブホストに連絡し、 SSL リクエストのサポートを追加するように頼んでください。

en: Disabled.
ja_JP: 無効化済み。

en: SSL Status
ja_JP: SSL の状態

en: This comment was reported as not spam.
ja_JP: このコメントはスパムではないとして報告されました。

en: This comment was reported as spam.
ja_JP: このコメントはスパムとして報告されました。

en: (undo)
ja_JP: (取消)

en: URL removed
ja_JP: URL を削除しました

en: Removing...
ja_JP: 削除中…

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Re-adding...
ja_JP: 再度追加中…

en: Overview
ja_JP: 概要

en: Akismet Setup
ja_JP: Akismet 設定

en: On this page, you are able to set up the Akismet plugin.
ja_JP: このページで Akismet プラグインを設定できます。

en: New to Akismet
ja_JP: Akismet を初めてご利用の方

en: You need to enter an API key to activate the Akismet service on your site.
ja_JP: Akismet サービスを有効化するためには API キーを入力する必要があります。

en: Enter an API Key
ja_JP: API キーを入力してください

en: Sign up for an account on %s to get an API Key.
ja_JP: API キーを取得するには %s でアカウントを登録してください。

en: If you already have an API key
ja_JP: API キーをすでにお持ちの場合

en: Copy and paste the API key into the text field.
ja_JP: テキスト欄に API キーをコピー & ペーストしてください。

en: Click the Use this Key button.
ja_JP: 「このキーを使用」をクリックしてください。

en: Akismet Stats
ja_JP: Akismet 統計

en: On this page, you are able to view stats on spam filtered on your site.
ja_JP: このページでは、スパムフィルターの統計を見ることができます。

en: Akismet Configuration
ja_JP: Akismet 設定

en: API Key
ja_JP: API キー

en: Enter/remove an API key.
ja_JP: API キーを入力または削除してください。

en: Comments
ja_JP: コメント

en: Show the number of approved comments beside each comment author in the comments list page.
ja_JP: コメントの投稿者の脇に承認したコメントの数を表示する

en: Choose to either discard the worst spam automatically or to always put all spam in spam folder.
ja_JP: 最も悪質な種類のスパムを自動的に削除するか、すべてのスパムをスパムフォルダーに振り分けるか選択してください。

en: Strictness
ja_JP: 厳密度

en: Account
ja_JP: アカウント

en: Subscription Type
ja_JP: サブスクリプションタイプ

en: The subscription status - active, cancelled or suspended
ja_JP: サブスクリプション状況 - 有効、キャンセル、一時停止

en: Status
ja_JP: ステータス

en: The Akismet subscription plan
ja_JP: Akismet サブスクリプションプラン

en: Akismet FAQ
ja_JP: Akismet へのよくある質問

en: For more information:
ja_JP: 詳細情報:

en: Akismet Support
ja_JP: Akismet サポート

en: Cheatin&#8217; uh?
ja_JP: 間違えましたか ?

[ctx: comments]
en: Spam
ja_JP: スパム

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comment</a>. | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comments</a>.
ja_JP[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> はこのサイトで今まで<a href="%2$s">%3$s件のスパムコメント</a>をブロックしました。

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comment already.  | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comments already.
ja_JP[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> は、%2$s件のスパムコメントからあなたのサイトを保護しました。

en: <a href="%s">Akismet</a> blocks spam from getting to your blog.
ja_JP: <a href="%s">Akismet</a> があなたのブログをスパムから保護しています。

en: There&#8217;s <a href="%2$s">%1$s comment</a> in your spam queue right now. | There are <a href="%2$s">%1$s comments</a> in your spam queue right now.
ja_JP[0]: 現在<a href="%2$s">%1$s件のコメント</a>をスパムとして捕らえています。

en: There&#8217;s nothing in your <a href='%s'>spam queue</a> at the moment.
ja_JP: 現在<a href='%1$s'>保留中のスパム</a>はありません。

en: Akismet re-checked and cleared this comment.
ja_JP: Akismet がこのコメントを再チェックし、非スパムと判定しました。

en: Akismet re-checked and caught this comment as spam.
ja_JP: Akismet がこのコメントを再チェックし、スパムと判定しました。

en: Check for Spam
ja_JP: スパムチェック

en: Akismet was unable to recheck this comment (response: %s).
ja_JP: Akismet はこのコメントを再度チェックすることができませんでした。(応答: %s)

en: Flagged as spam by Akismet
ja_JP: Akismet によりスパムと判定

en: Awaiting spam check
ja_JP: スパムチェック待ち

en: Flagged as spam by %s
ja_JP: %s がスパムと判定

en: Cleared by Akismet
ja_JP: Akismet が非スパムと判定

en: Un-spammed by %s
ja_JP: %s がスパム判定を解除

en: %s approved | %s approved
ja_JP[0]: %s が承認

en: History
ja_JP: 履歴

en: View comment history
ja_JP: コメント履歴を表示

en: Please check your <a href="%s">Akismet configuration</a> and contact your web host if problems persist.
ja_JP: <a href="%s">Akismet の設定</a>を確認して、問題が継続するようであればウェブホストにご確認ください。

en: %s ago
ja_JP: %s前

en: Cleaning up spam takes time.
ja_JP: スパムの除去には時間がかかります。

en: Akismet Widget
ja_JP: Akismet ウィジェット

en: Display the number of spam comments Akismet has caught
ja_JP: Akismet が捕獲したスパムコメント数を表示

en: Title:
ja_JP: タイトル:

en: Spam Blocked
ja_JP: ブロックしたスパム

en: <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong> | <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong>
ja_JP[0]: <strong class="count">%1$s件のスパム</strong>が <strong>Akismet</strong> によってブロックされました

en: Akismet caught this comment as spam.
ja_JP: Akismet がこのコメントをスパムと判定しました。

en: Comment status was changed to %s
ja_JP: コメントの状態を %s へと変更しました

en: Akismet cleared this comment.
ja_JP: Akismet がこのコメントを非スパムと判定しました。

en: Comment was caught by wp_blacklist_check.
ja_JP: コメントは wp_blacklist_check により捕捉されました。

en: Akismet was unable to check this comment (response: %s) but will automatically retry later.
ja_JP: Akismet はこのコメントをチェックすることができませんでした(応答: %s)が、後ほど自動的に再試行します。

en: %1$s changed the comment status to %2$s.
ja_JP: %1$s はコメントの状態を %2$s に変更しました。

en: %s reported this comment as spam.
ja_JP: %s はこのコメントをスパムとして報告しました。

en: %s reported this comment as not spam.
ja_JP: %s はこのコメントをスパムではないとして報告しました。

en: Akismet caught this comment as spam during an automatic retry.
ja_JP: 自動再試行の際に Akismet がこのコメントをスパムと判定しました。

en: Akismet cleared this comment during an automatic retry.
ja_JP: 自動再試行の際に Akismet がこのコメントを非スパムと判定しました。

en: Please <a href="%1$s">upgrade WordPress</a> to a current version, or <a href="%2$s">downgrade to version 2.4 of the Akismet plugin</a>.
ja_JP: <a href="%1$s">WordPress を最新バージョンにアップグレード</a>するか、<a href="%2$s">Akismet プラグインをバージョン 2.4にダウングレードしてください</a>。

en: Akismet %s requires WordPress %s or higher.
ja_JP: Akismet %s には WordPress %s 以降が必要です。

en: Spam blocked | Spam blocked
ja_JP[0]: ブロックしたスパム

en: Past six months
ja_JP: 過去6ヶ月間

en: All time
ja_JP: 全期間

en: Accuracy
ja_JP: 精度

en: Show approved comments
ja_JP: 承認済みのコメントを表示する

en: Show the number of approved comments beside each comment author
ja_JP: コメントの投稿者の横に承認されたコメント数を表示する。

en: Akismet anti-spam strictness
ja_JP: Akismet アンチスパム強度

en: Silently discard the worst and most pervasive spam so I never see it.
ja_JP: 最も悪質な種類の広範囲なスパムを自動的に削除し、目に触れないようにする。

en: Always put spam in the Spam folder for review.
ja_JP: スパムを常にスパムフォルダーに振り分けレビューする。

en: Spam in the <a href="%1$s">spam folder</a> older than 1 day is deleted automatically. | Spam in the <a href="%1$s">spam folder</a> older than %2$d days is deleted automatically.
ja_JP[0]: <a href="%1$s">スパムフォルダー</a>内の%2$d日以上経過したスパムは自動的に削除されます。

en: Note:
ja_JP: 注意:

en: Cancelled
ja_JP: キャンセル済み

en: Save Changes
ja_JP: 変更を保存

en: Disconnect this account
ja_JP: このアカウントの連携を解除

en: Suspended
ja_JP: 一時停止中

en: No Subscription Found
ja_JP: サブスクリプションが見つかりませんでした

en: Missing
ja_JP: 不明

en: Next Billing Date
ja_JP: 次回の課金日

en: Active
ja_JP: 有効

en: Upgrade
ja_JP: アップグレード

en: Change
ja_JP: 変更

en: Akismet has detected a problem.
ja_JP: Akismet が障害を検知しました。

en: Some comments have not yet been checked for spam by Akismet. They have been temporarily held for moderation and will automatically be rechecked later.
ja_JP: 一部のコメントが Akismet のスパムチェックを通されていません。一時的に承認待ち状態になっており、後ほど自動的に再チェックされます。

en: Akismet Error Code: %s
ja_JP: Aksimet エラーコード: %s

note: translators: the placeholder is a clickable URL that leads to more information regarding an error code.
en: For more information: %s
ja_JP: 詳細: %s

en: Your web host or server administrator has disabled PHP&#8217;s <code>gethostbynamel</code> function.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet&#8217;s system requirements</a>.
ja_JP: ホスティングサービスまたはサーバー管理者が PHP の <code>gethostbynamel</code> 関数を無効化しています。<strong>これが修正されるまで、Akismet は正しく動作できません</strong>。ホスティングサービスまたはファイアウォール管理者に連絡し、<a href="%s" target="_blank">こちらの Akismet システム要件</a>をお伝え下さい。

en: Network functions are disabled.
ja_JP: ネットワーク関数が無効化されています。

en: Please visit your <a href="%s" target="_blank">Akismet account page</a> to reactivate your subscription.
ja_JP: サブスクリプションを再有効化するには <a href="%s" target="_blank">Akismet のアカウントページ</a>に移動してください。

en: Please contact <a href="%s" target="_blank">Akismet support</a> for assistance.
ja_JP: ヘルプが必要な場合は <a href="%s" target="_blank">Akismet サポート</a>にご連絡ください。

en: You can help us fight spam and upgrade your account by <a href="%s" target="_blank">contributing a token amount</a>.
ja_JP: <a href="%s" target="_blank">いくらかの金額を寄与</a>していただくことで、私たちのスパム退治にご協力いただけます。

en: There is a problem with your API key.
ja_JP: API キーに問題があります。

en: The key you entered is invalid. Please double-check it.
ja_JP: 入力されたキーは無効です。 キーを再確認してください。

en: You&#8217;re using your Akismet key on more sites than your Pro subscription allows.
ja_JP: Pro サブスクリプションに含まれる数よりも多いサイトで Akismet キーを使用しています。

en: You&#8217;re using Akismet on far too many sites for your Pro subscription.
ja_JP: Pro サブスクリプションに含まれる数をかなり超えたサイトで Akismet キーを使用しています。

en: Connected via Jetpack
ja_JP: Jetpack を通して連携中

en: Reactivate Akismet
ja_JP: Akismet を再有効化

en: Your subscription for %s is cancelled.
ja_JP: %s のサブスクリプションをキャンセルしました。

en: Your subscription for %s is suspended.
ja_JP: %s のサブスクリプションは現在停止中です。

en: No worries! Get in touch and we&#8217;ll sort this out.
ja_JP: ご心配なく。お問い合わせくだされば解決のお手伝いをさせていただきます。

en: Contact Akismet support
ja_JP: Akismet サポートへ問い合わせる

en: Activate Akismet
ja_JP: Akismet を有効化

en: Get your API key
ja_JP: API キーを取得

en: Remove this URL
ja_JP: この URL を削除

en: Comment History
ja_JP: コメント履歴
